Išradėjai

Visais laikais romantikos gaubiamas namų židinys (supraskime perkeltine prasme) buvo vieta, kur būrėsi išradėjai. Taip yra ir dabar. Ar keliaujantis prekiautojas kada nors nebandė jums parduoti universalų vaisių ir bulvių skustuką, peilį svogūnams, kuriuo pjaustant nereikėsią ašaroti, arba idealų dėmių valiklį.
Išradimų „namams ir sodui” sąrašas ilgas — nuo viryklės iki žaislų dėžutės naktipuodyje, nuo kiaušinių lupiklio iki ūsų saugiklio, nuo garu linguojamo lopšio iki hidraulinės batų valymo mašinos, nuo pieno butelio su reguliuojama temperatūra iki radijo žadintuvo, kuris kalba kaskart garsiau ir įsakmiau, jei nepaspaudžiame mygtuko.
Šiame gausiame arsenale buvo ir praktiškų dalykų. Dar ir dabar atrodantys techniškai beveik tobuli namų apyvokos reikmenys po kelių savaičių dingsta virtuvinėje spintoje, nes juos, nors ir gerai veikiančius, keblu valyti, išardyti ar sustatyti.
Daugelį dešimtmečių dar bus išradinėjama namų židiniui. Pravartu imtis kad ir konservų atidarytuvo, kurio vis dar nėra.

Geros pirties krosnys

Namų židinys prasideda prie židinio siaurąja prasme. Nenorėdami išsamiau kalbėti apie visa tai, kas pasirodė, o ilgainiui vėl buvo pamiršta, tik priminsime, kad minėtas trinties šiluma kaitinamas židinys nerado sekėjų. Kas galėjo taip uoliai ir ilgai, kol iškeps žąsis, sukti rankeną? Trinties židinys buvo fizikinė ir techninė nesąmonė, dėl juokingai mažo naudingumo koeficiento juo greičiausiai negalėjo naudotis nė mūsų senoliai.
Iš pradžių apsistokime prie keptos žąsies. Jau nuo Leonardo da
Vinčio laikų  (gal jo paties pasiūlytas)  žinomas automatinis grilis,
kuriame yra net reguliavimo technikos elementų. Židinio orlaidėje įrengta karšto oro turbina, kurią suka kylantis šiltas oras, o turbinos varoma grandininė pavara varto kepsnį. Kai karščiau, kepsnys sukasi greičiau, kai vėsiau — lėčiau. Nežinoma, ar kada nors ir kur nors toks kepimo aparatas buvo pagamintas.
XIX amžiaus pabaigoje kepimo mašina buvo jau techniškesnė. Kepsnį šildė dujos, o suko laikrodžio mechanizmas. Praėjus nustatytam laikui, laikrodis sučirkšdavo. Riebalai lašėdavo į dubenį. Ar dabartiniai grilių konstruktoriai sėmėsi patirties iš šito šaltinio?